Filolarda Yakıt Hırsızlığını Azaltmanın 5 Yolu

Yakıt masrafları ağır ticari araç filoları için en büyük masraf kalemidir. Filo yöneticisi olarak, yakıt güvenliğini sağlamak birinci önceliklerinizden olmalı. Çünkü kimse daha az yakıt tüketerek daha fazla para ödemek istemez. Peki filolarda yakıt hırsızlığını azaltmak için neler yapmalıyız gelin birlikte göz atalım.

Yakıt hırsızlığı işletmenize düşündüğünüzden çok daha fazla zarar verir. Bu sebepten dolayı yakıt hırsızlığını minimize etmek için mutlaka bir plana ya da bir sisteme ihtiyacınız var. Sürücülerinizin dürüstlüğünden emin olmanız da ayrıca çok önemli. Her zaman, ana masraf kalemi olan yakıt konusundaki işletme maliyetlerini minimize etmeyi hedeflemelisiniz.

Adım adım filolarda yakıt hırsızlığını azaltmak için neler yapabilirsiniz?

 

1. Sürücülerinizi yakıt hırsızlığı kaynaklı tehlikelere karşı eğitin

Sürücülerinizle mutlaka yakıt hırsızlığı riskini etraflıca konuşun. Bu konuda onları detaylı bir şekilde bilgilendirin ve farkındalık oluşturun. Bu problemin filonun karlılığına zarar verebileceğinden ve bunun sonucunda işlerinin tehlikeye gireceğinden bahsedin. Filo yöneticisi olarak araçlarda yakıt hırsızlığını önlemek adına aldığınız önlemleri ve aksiyonları paylaşın. Bunların yanında gece güvenli park yapmaları, yakıt deposunu kilitlemeleri gibi temel araç güvenliğiyle ilgili detayları da hatırlatın.

 

2. Filo merkezlerinin güvenlik seviyesini artırın

Filo merkezleri yakıt hırsızları için en popüler konumlardan biridir. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şey bu alanlara hırsızların fark edilmeden girmesini olabildiğince zorlaştırmaktır. Örneğin güvenlik çiti ve güçlü bir ışıklandırma uzaktan çok rahatlıkla görüleceği için hırsızlar için caydırıcı olacaktır. Ayrıca olabildiğince fazla noktada “bu işyeri 24 saat takip edilmektedir, korunmaktadır” gibi uyarıcı tabelalar sergileyerek caydırıcılık seviyesini artırabilirsiniz.

 

3. Filo merkezlerini güvenlik kamerasıyla takip etin

Güvenlik kamerasıyla filo merkezini takip ederek hem caydırıcı hem de hırsızlığı tespit edici aksiyon alabilirsiniz. Hırsızlar genellikle gündüz keşif yapıp gece olup karanlık çökünce aksiyona geçerler. Bunun için kameralardan faydalanarak gün içinde herhangi bir şüpheli davranışı anlık olarak tespit edebilirsiniz.

 

4. Defansif park etme

Araçlarınızı yakıt depolarına erişimi zorlaştıracak ve engelleyecek şekilde yan yana park ettirin. Böylece hırsızların işini bir kademe daha zorlaştırmış olursunuz. İşleri zorlaştığındaysa hırsızlar her zaman daha kolay hedeflere yönelecektir. Siz kolay hedeflerden biri olmayın.

 

5. Araçlarınızda yakıt güvenlik sistemi kullanın

Araçlarınızın yakıt deposunda sektörde yaygın olarak tercih edilen yakıt güvenlik aparatı kullanarak hırsızlar için bir zorluk katmanı daha ekleyebilirsiniz. Ancak yeterli vakte sahip olduğunda hırsız bu engeli de aşacaktır. Hatta depo tam doluyken bu tip aparatlar sökülmeden dahi ciddi miktarda yakıt depodan pompayla çekilebilmektedir. Bu noktada hem caydırıcı hem de önleyici olan, uzaktan izlenebilen Trak Akıllı Depo Kapağı gibi yenilikçi yakıt güvenlik sistemlerini tercih edebilirsiniz.

 

Filolar bu adımları uygulayarak, yakıt hırsızları için kolay hedef olmaktan çıkmayı hedeflemelidir. Bu hedefe giden yolda verilecek tüm emekler işletmenin uğrayabileceği ciddi maddi kayıpların ve olumsuz etkilerin önüne geçecek ve karlılığı artıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir