Trak Akıllı Depo Kapağı – Neden Satın Almalıyım?

Yakıt güvenliği denince aklınıza gelen ilk şey nedir? Ağır ticari araçlarla ilgi bir işi olanlar için cevap muhtemelen yakıt hırsızlığı olacaktır. Yakıt hırsızlığı oldukça can sıkıcı olmakla birlikte dünya çapında yaygın bir problemdir. Peki böylesine önemli bir probleme karşılık ne gibi önlemler alınmaktadır? Daha önceki yazılarımızda hali hazırda piyasada mevcut olan güvenlik sistemlerini yeri geldikçe sizlerle paylaşmıştık. Bugün yenilikçi tasarımıyla yakıt hırsızlığına karşı etkili bir çözüm sunan Trak Akıllı Depo Kapağı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız.

Trak Akıllı Depo Kapağı, yakıt hırsızlığını önlemedeki etkinliği, kimlere hitap ettiği ve neden satın almanız gerektiğine dair bilgiler.Yakıt hırsızlığının hem iç (şoför tarafından) hem de dış kaynaklı (yakıt hırsızları tarafından) gerçekleştiğinden bahsetmiştik. Tüm dünyada her yıl milyonlarca dolarlık akaryakıt hırsızlık yoluyla el değiştirmektedir. Oysa buna karşılık çok kısıtlı sayıda çözüm önerisi olduğunu görüyoruz. Günümüzde en çok tercih edilen güvenlik önleminin mekanik güvenlik aparatı kullanımı olması tek başına çok fazla şey ifade etmiyor. Çünkü dijitalleşen dünyada ve nesnelerin internetinin bu kadar sık konuşulduğu bir dönemde bu tür yöntemlerin çok hantal kaldığını söylemek lazım. Ne yazık ki dolum esnasında akışı sağlamak adına belirli uzunlukta yapılan bu aparatlar hala ciddi miktarda yakıtın depodan çekilmesine olanak tanımaktadır. Ayrıca bu aparat araç sahiplerini sadece dış kaynaklı yakıt hırsızlığına karşı koruyabilmektedir.

Diğer taraftaysa, mekanik aparatlar dışında depo kapağının açılıp kapandığını algılayan elektronik sistemler de kullanılmaktadır. Tabi bu sistemler kablolu tasarıma sahip oldukları için depo kapağından kontrol ünitesine kadar uzanan bir kablo çekme işlemi gerektirmektedir. Sonucunda bu kabloyu gördüğünde hırsızın yapacağı ilk iş onu kesmek olacaktır. Bu durumda bu tür sistemlerin yalnızca iç kaynaklı hırsızlıklara karşı kısmi bir önlem olabileceğini söyleyebiliriz.

Sektörün ihtiyaç duyduğu çözüm

Sektörün ihtiyacı hem iç hem dış kaynaklı hırsızlığa karşı caydırıcı ve önleyici bir sistemdir. İşte Trak Akıllı Depo Kapağı tam olarak bu ihtiyacı karşılayarak bu büyük bir probleme çok etkili bir çözüm sunuyor. Dışarıdan bakıldığında standart depo kapaklarından ayırt edilmesi oldukça zordur. Ancak içerisinde rakipsiz ve çok güçlü bir teknoloji barındırıyor. Öncelikle Trak Akıllı Depo Kapağı açık veya kapalı olduğunu tasarımında bulunan özel sensörler sayesinde algılayabiliyor. Üstelik yine tasarımında yer alan BLE iletişim teknolojisi sayesinde bu açık/kapalı sinyalini diğer BLE teknolojisine sahip cihazlarla paylaşabiliyor. İşte buna nesnelerin interneti diyoruz. Trak Akıllı Depo Kapağı’nın yetenekleri sadece bunlarla sınırlı da kalmıyor

En önemli özellikleri neler?

Trak Akıllı Depo Kapağı’nı detaylı incelediğimizde daha bir çok açıdan benzersiz çözümler sunduğunu görüyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz kablosuz iletişim özelliğinin tamamlayıcısı olarak araç takip sistemleriyle uyumlu çalışması en kritik özelliklerinden. Bu uyumluluk sayesinde kapak açık/kapalı bilgisi anlık olarak araç takip sistemi yöneticisine bildiriliyor. Dış kaynaklı bir hırsızlık girişimi algıladığında kapak hırsızlık alarmını aktif hale getiriyor. Şoför kaynaklı hırsızlıktan şüphelenen araç sahiplerine kapağın ne zaman açılıp kapandığını anlık takip etme olanağı sunuyor. Tüm bu faydaları sağlarken en başta bahsettiğimiz günümüzde yaygın olarak kullanılan mekanik aparatlarla uyumlu çalışabiliyor. İlave olarak mühendislik ve malzeme kalitesi olarak beklenenden yüksek seviyede bir ürünle karşı karşıya olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Kimlere hitap ediyor?

En başta yakıt hırsızlığından canı yanan herkese hitap ettiğini söylemeliyiz. Çünkü hırsızlık olup bitse de tekrarlanması ihtimali yüzünden maalesef endişesi bizimle yaşamaya devam ediyor. Böyle bir çözüm varken bu endişeyi duymaya çok da değmez. Kimler satın almalı kısmını 2 ana başlıkta inceleyebiliriz;

  1. Araç sahibi sürücüler: Yakıt hırsızlığına uğrama endişesi duyan tüm ağır vasıta araç sahipleri.
  2. Filo yöneticileri: Çok araçlı filoları yöneten, yakıt güvenliğini önemseyen tüm ağır vasıta araç filosu yöneticileri.
  3. BONUS! Araç takip sistemi donanım/yazılım üreticileri: Trak Akıllı Depo Kapağı bu sistemlerle uyumlu çalışıyor demiştik. Böyle katma değerli bir ürünü müşterilerine sunmak isteyen tüm işletmeler.

Bir problemden kaçınmanın ilk yolunun gerekli önlemleri almaktan geçtiğini unutmayalım. Umarız bu inceleme yazısı yakıt hırsızlığına karşı önlem arayışında olan siz değerli okuyucularımıza fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir