“Hypermiling” Yöntemi ile Yakıt Tasarrufu

2015 yılında, iki adam yakıt tasarrufu konusunda rekor kırmak için 48 ABD eyaletinin tamamını 300$’dan az bir dizel yakıtla (sadece 8 depo) ile dolaşmayı başardı. 13.259km’lik yolculuk sırasında 100 km’de 2,89 litre yakıt tükettiler. Kullandıkları araç, EPA tarafından şehir içi ve şehir dışı sürüşlerinde sırasıyla 9.1lt/100km ve 6.3lt/100km olarak ölçülen bir VW Golf TDI idi. Bu başarıları ile dünya rekorunu da kazanmış  oldular.

Peki bunu nasıl başardılar?
Hangi otomobili kullanırsa kullansın, herkesin yakıt tüketimini düşürmek için kullanabileceği, ‘hypermiling’ olarak bilinen bir tekniği uygulayarak.

‘Eğitim ve ilham’

İki sürücü, Wayne Gerdes ve Bob Winger, bu konuda yeni değiller: Aslında, 2013’te aynı rotada elde ettikleri 3.6lt/100km’lik önceki rekorlarını kırdılar. ‘Hypermiling’ terimi, 2004’te Gerdes tarafından icat edildi ve 2008’de Oxford Yılın Sözü oldu. “Bunu, gittiğimiz her yerde EPA’yı yenmek olarak tanımladım,” diyor Gerdes ve birkaç başka rekora sahiptir. Bir keresinde bir Honda Insight hibridiyle katalog değerlerinin dörtte biri kadar yakıt tüketimine ulaştı ve 24km’lik bir sürüşte 1.3lt/100 km’lik bir başarı elde etti.

Yakıttan nasıl tasarruf edilir?

Hypermiling, sürüş davranışında sadece birkaç ayarlamayla oldukça kolay ulaşılabilir bir teknik.

 • Sakin Sürüş:
  Hız limitlerine uyun, aracı devirli kullanmayın ve özellikle kırmızı ışığa yaklaşırken aracın kendi cazibesiyle yavaşlamasını sağlayın.
 • Az Fren:
  Mümkün olduğunca az fren yapın. Kavşaklarda acele etmeyin ve 3 araç önünüzü izleyerek trafik konusunda kestirimde bulunun.
 • Mesafeni Koru:
  Öndeki aracı çok yakından izlemek verimsizdir. Özellikle şehirlerarası yollarda önünüzdeki araçla 7-10 saniyelik bir mesafe bırakın ki ataletinizi koruyabilin.
 • Klima Kullanma:
  Klima yakıt tüketiminize etki eder. 60km/h altındaki hızlarda serinlemek için camlarınızı açın.
 • Lastik Basıncı:
  Lastiklerinizin basıncını kontrol edin. Doğru lastik basıncı daha az yakıt tüketiminizi sağlayacak ve lastik ömrünüzü uzatacaktır. Lastik basıncının yakıt tüketimine olan etkisiyle ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Gereksiz Ağırlıklardan Kurtulun:
  Araçta gereksiz ağırlık taşımayın. Gereksiz az bir ağırlık bile yakıtınızı boşa harcamak demektir.

Yukarıda gösterilenler gibi çoğu teknik, temelde bilinen yöntemler. Fakat bir alışkanlık haline getirildiğinde somut sonuçlar sağlıyorlar.

Gerdes, “Normalde, ortalama sürücünün yakıta harcadığı miktarın yaklaşık 1/3 ila 2/3’ünü harcıyorum” diyor.

Yakıt tasarrufu, özellikle ülkemiz gibi akaryakıt maliyetlerinin ciddi seviyede olduğu bölgelerde önemli. Hele ki lojistik firmaları gibi ana gider kalemlerini akaryakıt maliyetlerinin oluşturduğu kurumlarda daha da önemli.

Hypermiling, genellikle yumuşak bir sürüş ve ileriyi düşünmekle karakterize edilir. Sürüklemeyi azaltmak için öndeki aracı yakından takip etmeyi gerektiren arka kapı açma gibi agresif taktikler Gerdes’in felsefesine aykırı: “En sağ şeritte her zaman hız sınırında veya hemen altında sürüyorum.”

“Herhangi bir otoyolda basit bir sürüş, size bir kişinin bagajından diğerine zıplayan agresif ve çok daha az verimli sürücüleri gösterecektir.

Yakıt tasarrufu için uygulanan başka yöntemler de muhakkak mevcut. Peki sizin sürücüleriniz yakıt tasarrufu farkındalığına sahip mi? Yada siz sürücülerinizi yakıt tasarrufu konusunda teşvik etmek için neler yapıyorsunuz yorumda paylaşmak ister misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir