Şoförüm Yakıt Çalıyor Olabilir, Ne Yapmalıyım?

İşletmelerin çalışanları tarafından hırsızlığa maruz kalması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca bu tarz durumlar uzun süreler boyunca devam edip tespit edilememektedir. Hırsızlık ne şekilde ve hangi sektörde olursa olsun çok ciddi bir problem olarak ele alınmalıdır. Lojistik ve taşımacılık da bu durumdan payını alan sektörlerden biridir. Özellikle filo yönetiminde en önemli problemlerden biri yakıt hırsızlığıdır. Filo yöneticileri için şoförüm yakıt çalıyor hissini yaşamak dahi oldukça stresli ve gerginlik dolu bir konudur.

Lojistik sektöründeki filo şirketleri aslında her gün çok yüksek miktarda yakıtı yönetiyorlar. Böyle bir dünyada filo yöneticilerinin her rotayı takip edip her aracın yakıt tüketimini takip etmesi oldukça zor. Hal böyle olunca kötü niyetli şoförler bu durumdan faydalanmanın yollarını arıyorlar. Filo yöneticileri şoförüm yakıt çalıyor bilincine gelene kadar şirket çoktan ciddi bir zarara uğramış olabiliyor. Genel anlamda sektörde bu tarz bir problemin varlığı şoförlere karşı güvensiz bir ortam oluşmasını da beraberinde getiriyor. Daha da kötüsü oluşan bu tansiyon filo şirketlerinin diğer çalışanlarını da negatif etkiliyor.

Yakıt hırsızlığına karşı filo şirketleri nasıl aktif rol alabilir? En önemli başlıkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 

Şoförlerinizi eğitin

Yetişkin insanların doğru ile yanlışı ayırt ettiği bir varsayımdır. Ancak eğitim ve gelişim yaşam boyudur. Şoförlerinizi eğiterek yakıt hırsızlığı tespit edildiğinde karşılaşılacakları yaptırımları konuşmanızda bir yanlış yoktur. Yakıt hırsızlığı şirket için ciddi kar kayıpları anlamına gelmektedir. Yakıt kaybında ciddi bir artış olduğunu gözlemliyorsanız uygun bir dille şoförlerinizi uyarmalısınız. Ayrıca dış kaynaklı hırsızlık girişimlerinde kendilerini tehlikelere karşı nasıl koruyacaklarını dair de onları eğitmelisiniz.

 

Filo merkezlerinizi ışıklandırın

Potansiyel hırsızlar genellikle çok iyi ışıklandırılmış yerleri tercih etmezler. Araç merkezlerinizi güçlü bir şekilde ışıklandırırsanız yakıt hırsızlığı riskini düşürmek adına ciddi bir adım atmış olursunuz. En azından kendi sahanızda gol yememek adına önemli bir adım diyelim. Bu tür önlemler sadece dış tehditleri korkutmakla kalmayıp, ayrıca kendi çalışanlarınız için de önemli bir mesaj olarak algılanacaktır.

 

Araçları defansif park ettirin

Filo merkezlerinizde araçlarınız için defansif park yöntemini tercih edebilirsiniz. Böylece hırsızların yakıt tankına kolayca erişmesinin önüne geçmiş olursunuz. Park etme süreci biraz daha fazla zaman alacak olsa da potansiyel faydaları tartışılamaz. Fakat defansif park yönteminin şoför kaynaklı hırsızlık girişimlerini önlemede faydası olmadığını eklemekte fayda var.

 

Filo merkezlerinizi yakından takip edin

Lojistik sektöründeyim ve şoförüm yakıt çalıyor? Peki bunu ortaya çıkarmak için ya da bu problemi oluşmadan önlemek için neler yapmalıyım?

Şirket içi kaynaklı yakıt hırsızlığından şüpheleniyorsanız, rahatsız edici de olsa çalışanlarınızı yakından izlemeniz gerekir. Filo merkezlerinize CCTV kameralar yerleştirebilirsiniz. “Her şeyi takip ediyorum, araçların, yakıtın güvenliğine önem veriyorum” mesajı vermek önemlidir. Özellikle kamera yerleştirmeden önce nezaketen çalışanlarınızı toplayıp bunu dışarıdan gelecek tehlikelere önlem olarak yaptığınızı paylaşmanız konunun kişisel alana müdahale olarak algılanmasının önüne geçecektir. Ayrıca filo yöneticisi olarak merkezlerinizi sık sık ziyaret ederek çalışanlara varlığınızı daha yakından hissettirmeniz caydırıcı olacaktır.

 

Araçlarınıza Yakıt Güvenlik Sistemi entegre edin

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi CANBUS özellikli araç takip sistemi kullanarak yakıt miktarını ve tüketimini anlık takip edebilirsiniz. Ancak bu tarz sistemlerden elde edilen verilerin takibi ve analizi filo yöneticileri için karmaşık olabiliyor. Günümüzde şoför kaynaklı yakıt hırsızlığına karşı mücadelede yenilikçi güvenlik sistemleri tercih edilebilir. Trak Akıllı Depo Kapağı gibi çözümler yakıt alımı dışında kapak açıldığında filo yöneticisini bilgilendirir. Böylece filo yöneticilerinin her gün her aracı tek tek kontrol etmelerine gerek kalmaz. Bu tarz yakıt güvenlik sistemlerine yatırım yaparak işletmenizin karlılığı için çok önemli bir adım atabilirsiniz.

 

Umarız bu yazımızda paylaştığımız öneriler sektördeki herkes için faydalı mesajlar olmuştur. Gelecekte yakıt hırsızlığı problemiyle karşılaşmamanız dileğiyle. Ancak siz yine de işinizi şansa bırakmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir