Rota Optimizasyonu – Yakıt Tüketimine Etki Eden Faktörler 2

Yakıt tüketimine etki eden faktörleri incelediğimiz yazı dizimizin bu ikinci yazısında “Rota Optimizasyonu” konusunu irdeleyeceğiz. Rota optimizasyonu kısaca, araç, yük, durak ve trafik gibi girdileri göz önünde bulundurarak optimum sürede yada yakıtta teslimatın sağlanmasıdır. Biz bu yazımızda yakıt tüketimi penceresinden rota optimizasyonunu inceleyeceğiz.

Rota Optmizasyonu Nedir?

Rota OptimizasyonuBir ürün veya hizmet sunmak için maliyet ve zaman açısından en etkin rotayı belirleme sürecidir. Örneğin, bir yemek dağıtım işi yürütüyorsanız ve aynı anda birden fazla siparişle uğraşıyorsanız, rota optimizasyonu, yiyecekleri teslim etmenin en etkili yoluna karar vermenize yardımcı olabilir. Böylelikle teslimat personeliniz bir rotada mümkün olduğunca çok sayıda teslimatı yaparken en kısa rotayı takip edebilir. Ancak rota optimizasyonu, yalnızca A ve B noktaları arasındaki en kısa rotayı bulmakla sınırlı değildir. Trafik koşulları, yükleme/boşaltma için ekipman ve personel kullanılabilirliği gibi gerçek zamanlı olaylar gibi diğer değişkenleri içerir.

Rota Optimizasyonu Neden Önemlidir?

Teslimat rotanızı optimize etmenin aşağıdakiler dahil çok sayıda avantajı vardır:

  • Etkili rota planlamasının en büyük avantajı, teslimat eforunun en aza indirilmesi ve maliyetin düşürülmesidir.
  • Rota optimizasyonu, hem lojistik şirketi hem de müşteriler için faydalı olan daha doğru bir Tahmini Varış Zamanına (TVZ) olanak tanır.
  • Etkili bir rota yönetim yada araç takip sistemi kullanarak, daha az kaynak kullanarak odaklı ve hedefe yönelik teslimat hizmetleri sunarak yatırım getirinizi artırabilirsiniz.
  • Bir teslimat yönetim yada araç takip sistemi yardımıyla, mevcut trafik koşullarını değerlendirebilirsiniz. Bu bilgileri, rotaları optimize etmek, sürücüleri ve araçları sürekli güncel tutmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, bir bölgede ani bir trafik sıkışıklığı varsa, uygulama veya sistem teslimat acentesi için daha hızlı bir rota yapılandırarak, trafikten kaçınmalarına yardımcı olur ve değerli zaman tasarrufu sağlar.
Etkili Bir Rota Planlama ile Nasıl Optimize Edilir?

Araç rotası optimizasyonunu seçmenin en basit yolu, bir teslimat yönlendirme yazılımı veya teslimat uygulaması kullanmaktır. Bir rota optimizasyon yazılımı, teslimat hizmetlerinizi rota planlama, gerçek zamanlı izleme ve diğer birçok avantajla geliştirmenize yardımcı olabilir. Tüm bu işlemleri bir rota optimizasyon yazılımı ile yapabileceğiniz gibi, kendi oluşturacağınız basit tablolar ile de yapabilirsiniz. Bu noktada önemli olan ihtiyacınızı ve mevcut durumunuzu doğru analiz edip durumunuza en uygun tercihi yapmanızdır.

Eğer ardışık dağıtımları da barındıran bir işleyişiniz varsa;

  • Siparişleri gerçek zamanlı olarak takip etmenize, teslimat rotalarını ve programlarını optimize etmenize ve ayrıca belirli siparişler için kaynak ayırmanıza olanak tanıyan merkezi bir panosu olması,
  • Görev atama, zamanlama ve siparişleri yönetme dahil olmak üzere lojistiği otomatikleştiren araçlarının olması,
  • Filonuzun performansını iyileştirmek ve optimize etmek için farklı ve özelleştirilebilir raporlar barındırması,
  • Filonuzu daha iyi yönetmenize ve izlemenize yardımcı olmak için gelişmiş filo takibi sunması,
  • Bir parçanın bakıma veya onarıma ihtiyacı olduğunda erken uyarılar alarak araç arıza maliyetini en aza indirgetmesi,
  • Teslimatları daha verimli ve uygun maliyetli hale getirmek için tasarlanmış uygulamalar ve uzantılar ile konuşabiliyor olması,

aranacak başlıca özelliklerdir.

Yakıt tasarrufu ve güvenliği ile ilgili diğer yazılarımızı buradan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir