Yakıt Güvenliği için Akıllı Çözüm

Dünya çapında lojistik sektöründeki yakıt güvenliği konusu hala gündemdeki yerini korumaya devam etmektedir. Alınan önlemlere karşın yakıt hırsızlığına uğrayan lojistik şirketleri, başta çalınan yakıtın kayıp maliyeti ile karşılaşıyor. Bunun yanı sıra filo araçlarında oluşan zarar ve nakliyat görev planlarının aksaması gibi olumsuz sonuçlarla da karşı karşıya kalmaktalar. Sektörün içinden hırsızlık vakalarını önleyici, yani herhangi bir hırsızlık girişimine imkan vermeden caydırıcı olabilmenin önemli olduğuna dair söylemleri duyar olduk. Buna yönelik olarak ana üreticilerden Scania, yakıt güvenliği konusunda caydırıcı olabilecek akıllı çözüm önerisini tüketicilerine sundu.

Caydırıcı olmanın önemi

Covid-19 pandemi sürecinde lojistik sektörünün önemi daha gözle görülür oldu. Sıradan insanlar dahi bu süreçte tedarik zincirinin aksamadan işlevini yerine getirmesinin, kendilerinin beslenme, barınma gibi temel yaşam faaliyetleri ile ne kadar ilişkili olduğuna tanık oldu. Lojistik firmaları da süreçlerini aksatmadan görevlerini yerine getirebilme noktasında yoğun bir çaba içerisindeler. Ancak yakıt hırsızlığı gibi sektörde istenmeyen durumlar nedeniyle araç ekipmanlarında oluşan zararın telafisi için gereken servis ve bakım süreleri, lojistik programlarının ve planlanan teslimatların aksamasına neden olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında yakıt hırsızlığı girişimini en başından engellemek, yani caydırıcı yöntemler geliştirebilmek oldukça önemli görünüyor.

Sektörde yeni akıllı çözüm

Bu kapsamda Scania firması ise geliştirdiği yakıt seviye sensörü içeren akıllı bir sistemi müşterilerine sundu. Araç park halinde olsa dahi 65 saate varan sürede düzenli aralıklarla yakıt seviyesi ölçümü yapabilmekte. Yakıt seviyesinde ani değişimlerin olması durumunda ise alarm verebilme özelliğine sahip. Araç üzerindeki kurulu alarm sistemini tetikleme veya araç takip cihazı üzerinden uyarı oluşturma gibi seçenekler mevcut. Ayrıca geliştirdiği çözümü olabildiğince dışarıdan görünür kılan firmanın, olası girişimlere karşı caydırıcı olmayı hedefledikleri anlaşılmakta. Alışılageldiği üzere koyu renkte olan yakıt depo kapakları, bu uygulamada uyarıcı olabilmesi için kırmızı olarak renklendirilip üzerinde bilgi içerikli grafik baskılara yer verilmiş. Bu sayede ise herkes tarafından gözle kolay fark edilir bir sistem olduğunu söylemek doğru olur.

Hayatın her alanına yayılan yeni teknolojiler, lojistik sektöründen tüketicilerin yakıt güvenliği ihtiyaçlarına yönelik çok sayıda ve çeşitli akıllı çözüm ortaya çıkmasına imkan verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.