Güvenli Taşımacılık İçin Şoförler Nelere Dikkat Etmeli?

Güvenli taşımacılık büyük ölçüde teknik unsurlar etrafında şekillenmektedir. Fakat şoförlerin geçmiş deneyimleri de en az o kadar önemli rol oynamaktadır. Çünkü hayatta deneyimleyerek öğrendiğimiz şeyler çok daha kalıcı oluyor. Ağır ticari araç şoförler meslek hayatları boyunca sayısız güvenlik problemi ve riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Tüm bunların üzerine şimdi bir de koronavirüs ile birlikte gelen zorluklar da eklenince yapılması gerekenler listesi biraz daha uzamışa benziyor. Sürücülerin şimdi eskisinden çok daha fazla dikkat etmeleri ve gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Peki güvenlik denildiğinde en dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir biraz daha detaylı inceleyelim.

 

Hız yapmamak, hız limiti tabelalarına ve hava koşullarına uygun sürüş gerçekleştirmek

Bir aracı hızlı sürmeniz gitmek istediğiniz yere daha çabuk ulaşacağınız anlamına gelmez. Sizi gitmek istediğiniz yere zamanında ulaştıran en etkili yöntem planlı olmaktır. Trafik kurallarına uymak ve hız limitleriyle uyumlu sürüş gerçekleştirmek bu planın en kritik kısmıdır. Limitlerin ne kadar üzerinde hızlı sürüş yaparsanız o oranda kaza riskiniz artar. Ayrıca kurallara uymamaktan dolayı ceza yeme riskiniz de artar. Özellikle kötü hava koşullarında hız limitlerine uygun sürüş yapmak son derece önemlidir. Soğuk hava şartları motor performansını etkilerken, yağışlı hava koşulları görüşü engelliyor ve kaygan yol şartları da frenleme mesafesini arttırarak çeşitli riskler ortaya çıkarıyor. İstatistiklere göre kazaların %22‘sinin hava koşullarına bağlı sebeplerden meydana geldiği görülmektedir. Koronavirüs döneminde otoyolların kısmen daha boş olması durumu ağır ticari araç şoförleri tarafından aracı hızlı kullanabilecekleri şeklinde yorumlanabiliyor. Her ne koşulda olursa olsun hız limitlerine uymak şoförler için birincil öncelik olmalıdır.

 

Dikkat dağınıklığı ve yorgunluk konularına azmi dikkat göstermek

Ruhsal ve bedensel yorgunluğa dikkat etmeyip uzun saatler araç kullanmak büyük tehlikelere davetiye çıkarmaktır. Koronavirüs sebebiyle şoförler gidecekleri yerdeki sağlık önlemleri, geride bıraktıkları ailelerinin sağlık durumu ve karantina döneminde çalışmak gibi bir çok endişeyi bünyelerinde barındırıyorlar. Tüm bu düşünceler bir ruhsal yorgunluğa sebep olarak ortaya bir dikkatsizlik durumunun çıkmasına sebep olabilir. Düşüncelerde olduğu kadar sürüş esnasındaki davranışlar da güvenli taşımacılıkta kilit rol oynuyor. Örneğin sürüş esnasında telefondan sosyal medyaya göz atmak ya da bir şeyler yemek ve içmek. Bu senaryo hem kamyon şoförleri hem de yoldaki diğer binek araçlar için ölümcül şekilde sonuçlanabilir. Tüm bu problemlerin üstesinden gelmenin yolu uykumuzu almaktan ve enerji seviyemizi yüksek tutmaktan geçiyor. Araç kullanırken telefonda baktığımız şeyin acil olup olmadığıyla ilgili kendimize karşı dürüst olmalısınız.

 

Yola çıkmadan önce ve varış sonrasında araç kontrollerini eksiksiz yapmak

Periyodik bakımlar, yola çıkmadan önce yapılması gereken kontroller, alınması gereken güvenlik önlemleri ve varış sonrası kontrolleri güvenli taşımacılık için olmazsa olmaz unsurlardır. Bu tür uygulamaları şoförler çoğu zaman angarya olarak görür. Fakat filo yöneticileri bu konuda titiz davranarak kesinlikle büyük bir fark yaratabilirler. Güvenlik önlemleri dendiğinde taşınılan malların güvenliğinden yakıt güvenliğine kadar çok daha geniş bir perspektiften konuyu değerlendirmek önemlidir. Konteyner ya da paket içerisinde GPS cihazı kullanımı taşınılan malların güvenliğine yönelik önlemdir. Araçlara yakıt güvenlik sistemi entegre edilmesiyle araç takip sistemi aracılığıyla yakıt güvenliğine yönelik önlemdir.

 

Koronavirüs ile ilgili gelişmeleri yakından takip ederek kural ve regülasyonlara uygun hareket etmek

Koronavirüs ile ilgili uygulamaların şehirden şehire, ülkeden ülkeye ciddi farklılıklar gösterdiğini görüyoruz. Bu farklılıkların bilincinde olmak sürücüler açısından çok önemli. Böylece hem kendi sağlıklarını riske atmamış hem de olası cezai uygulamalardan kaçınmış olurlar. Kamyon şoförleri bu kurallar ve uygulamalarla ilgili kendilerini mutlaka güncel tutmaya özen göstermelidir. Örneğin şehir sınırında HES kodu kontrolü yapıldığını bilmiyorsanız bu size zaman kaybı olarak geri döner. Bu tarz planda ve hesapta olmayan konuların üst üste gelmesi teslimatta ciddi gecikme olacağı anlamı taşımaktadır.

Dünyamız olağanüstü günlerden geçmektedir. Taşımacılık sektörü çalışanlarının normalde olduğundan daha fazla özenli olması gerekiyor. En basitinden koronavirüs aşılarının ülkenin her yerine dağıtılmasında kilit rol üstleneceklerini unutmayalım.  Bu nedenle taşımacılık sektörünü canlı ve hazır tutmak oldukça büyük önem arz etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir