Y Kuşağı ve Ağır Vasıta Şoförlüğü

Y kuşağı diğer adıyla milenyum nesli 1980-1996 yılları arasında doğmuş olanları ifade etmektedir. Y kuşağının ilk temsilcileri 2020 yılıyla birlikte 40’lı yaşlara merhaba dedi. Ancak son temsilcileriyse yetişkinlik hayatına yeni adım atan gençlerden oluşuyor. Bir Y kuşağı olarak, bizim nesli en fazla ayrıştıran noktanın önemli teknolojik atılımların yaşandığı bir dönemde büyümüş olmamız olduğunu düşünüyorum. Ya kuşağı sosyal medyayla ilk tanışan ve yoğun olarak kullanan ilk nesil.

Y kuşağının sosyal medyanın da eskisiyle önceki jenerasyonlara göre kişisel markalarının ve imajlarının önemi konusunda daha farklı bir bilinçle büyüdüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle yaptıkları işte bir etki yaratmak ve iz bırakmak onlar için çok önemlidir. Gelişim için geri bildirim almayı, açık iletişim ve şeffaflığı önemseyen bir çalışma kültürünü benimsiyorlar. Yaptıkları işin belirgin bir amaca hizmet ettiğini hissetmek Y kuşağı için oldukça önemli. Çünkü bunu motivasyon kaynağı olarak kullanıyorlar.

Peki Y kuşağı ağır vasıta şoförlüğü mesleğini niçin ciddi seçeneklerden biri olarak değerlendirmeli?

8-5 monotonluğundan kaçış

Özgürlük ve esneklik Y kuşağı için en yüksek öncelikli değerler arasında yer alıyor. 8-5 geleneksel masa başı çalışma şartları onları anne babaları ettiği kadar tatmin etmiyor. Y kuşağı ağır vasıta şoförlüğü mesleğini tercih ederek, profesyonel klostrofobiden daha yolun başında kurtulabilir. Ağır vasıta şoförlüğü yaparken, nihai hedefe hizmet edecek şekilde çalışarak, dinlenme saatlerini istedikleri şekilde belirleyebilirler. Yani önünüzde bir yol ve siz onunla baş başasınız. Siz de artık bir otoyol süvarisiziniz ve her yolculuğunuz farklı bir macera vaat ediyor.

 

Kendi işinin patronu olma fırsatı

Bu mesleği tercih ettiğinizde bir lojistik firmasında çalışabilirsiniz. Ya da yeterli sermayeniz olduğunda kendi aracınızı satın alarak kendi işini yöneten biri olabilirsiniz. Eğer olmuyorsa, kiralama yoluna giderek yine kendi çalışma yönteminizi belirleyeceğiniz bir işte çalışabilirsiniz.

 

Dünyada ağır vasıta şoförü ihtiyacındaki artış

Dünyanın bir çok ülkesinde ağır vasıta şoförlerinin ortalama yaşının 50-55 arası olduğu görülmektedir. Bu en geç 10 yıl içinde ciddi bir şoför ihtiyacı ortaya çıkacağını gösteriyor. Üstelik dünya nüfusun artmasıyla birlikte, malların bir yerden bir yere nakledilmesine duyulan ihtiyaç da sürekli artmaktadır. Taşımacılık ve lojistik sektörünün ayakta kalabilmesi için genç sürücülere ihtiyacı olduğu çok açık.

 

Büyük teknolojik dönüşümlere açık bir sektör olması

Yaşamları boyunca teknolojiye rahat erişimi olan Y kuşağı için teknolojik gelişmelere açık bir sektörde çalışmak önem arz ediyor. Otonom ağır vasıtalara tam geçiş öncesindeki süreçte gözlemci sürücü olarak Y kuşağı önemli bir rol üstlenebilir. Bunun dışında blockchain teknolojisinin taşımacılık sektörüne adapte edilmesiyle birlikte şeffaflığın artması ve maliyetlerin düşmesi beklenmektedir. Dolayısıyla ağır vasıta şoförlerinin yapacağı iş çok daha kolaylaşacak. Ayrıca araç kabinleri gün geçtikçe yeni teknolojilerle donatılıp üst düzey konfora erişiyor. Böylece Y kuşağı kendini evinde gibi hissedeceği özgür bir çalışma ortamı kurma şansına sahip olur.

 

Lojistik firmalarının üzerine düşen görevler

Ağır vasıta şoförlüğü maalesef okul sıralarındayken bizlere anlatılan mesleklerden biri değil. Bu nedenle lojistik firmalarının şoförler kabadır, yaşlı erkeklerdir gibi basmakalıp inanışları yıkmak için elinden gelenin fazlasını yapmaları gerekir. Özellikle iş fırsatı süreçlerinde genel yaklaşımın ötesinde açık iletişim kurmaları Y kuşağı için etkileyici olacaktır. Diğer taraftaysa bu işi yapmaya gönüllü olduğu halde ticari araç sürücülüğü için gerekli eğitim ve izinleri alacak bütçesi olmayan kişiler söz konusudur. Belirli süre çalışma zorunluluğu karşılığı bu kişilere bütçe desteği sağlanabilir. Bu sayede sektörü bekleyen krizi aşmak adına kazan kazan ortamı oluşturulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir