Sürücü Eğitimi ve Yakıt Tüketimine Etkisi

Konfüçyüs’ün söylediği gibi, “bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme, balık tutmayı öğret.” Eğer sürücülerinizden yakıt tüketimini iyileştirmelerini talep ediyorsanız, önce onları öğretmelisiniz. Firmanıza yapabileceğiniz en faydalı yatırımlardan biri sürücü eğitimi ile ilgili farkındalığı artırmaktır. Böylece hem kendinize hem de sürücülerinize önemli bir iyilik yapmış olursunuz.

 

Sürücü eğitimi firmanıza ne getirir?

Sürücü eğitimi sürücülerinizin gelişimine katkı sağlaması bakımından çok önemlidir. Buna ilave olarak filonuzdaki araçların karşılaşabileceği olası zararların minimize edilmesi bakımından da faydalıdır. Sürücülerinize eğitim verdiğinizde aynı zamanda onlara sorumluluk da vermiş olursunuz. Yapılan bir araştırmaya göre eğitim gören sürücülerin %30‘unun sert fren yapma ve gaz pedalına ani yüklenme konularında daha dikkatli oldukları gözlemlenmiştir. Başta önemsiz gözüken bu tarz konularda sağlanan gelişim filo yakıt giderlerinizi önemli ölçüde azaltacaktır. Ayrıca sürücülerinizin güvenli sürüş farkındalığını arttırmak onlar tarafından da değerli bulunacaktır. Böylece yaptığınız yatırımın karşılığını fazlasıyla geri alırsınız.

 

Sürücü eğitimi verimliliğini nasıl artırabilirsiniz?
  1. Her ne kadar eski moda gelse de teknik sürüş eğitimlerini direksiyon başı eğitimlerle destekleyebilirsiniz. Bu sayede sürüş ile ilgili küçük ama önemli nüansları sürücülerinize öğretebilirsiniz. Ayrıca eğiticilerin sürücülerinizle ilgili değerlendirme ve yorumlarından yola çıkarak bir geliştirme aksiyon planı da oluşturabilirsiniz.
  2. Filonuzdaki örnek sürücülerin sürüş verilerini diğer sürücülerinizin performansını değerlendirirken referans olarak kullanabilirsiniz. CANBUS özellikli araç takip sistemi kullanarak sürüş verilerini anlık olarak izleyebilir, toplayabilir ve analiz edebilirsiniz.
  3. Örnek sürücülerinizin doğrularını anlatan akılda kalıcı görsel içerikler oluşturup diğer sürücülerle paylaşabilirsiniz.
  4. İşe alacağınız sürücülerin yetkinlik seviyesini ölçmek için sürüş simülatörü kullanabilirsiniz. Ayrıca yine simülatör yardımıyla onları sahaya daha hazır hale getirmek için eğitim değerlendirmeye tabi tutabilirsiniz.

 

Sürücü eğitimi yakıt tüketimini kontrol altına almak için yeterli mi?

Yakıt gideri filo giderleri içerisinde en önemli kalem olarak değerlendirilmektedir. Böyle önemli bir gider kalemini tam anlamıyla kontrol altına almak için yakıt tüketimini takip etmek ve tüketimi iyileştirici aksiyonlar almak tek başına yeterli değildir. Özellikle ülkemizde yakıtın bu kadar değerli olması ve hızlıca nakde çevrilebilir olması sebebiyle filonuzdaki araçların kötü niyetli girişimlere maruz kalma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kötü niyetli girişimlerin maalesef hem iç kaynaklı hem de dış kaynaklı olabildiği görülmektedir. Bu nedenle yakıt güvenliğinin sağlanması, yakıt tüketiminin kontrolünde tamamlayıcı aksiyon olarak ele alınmalıdır. Günümüzde araç takip sistemiyle haberleşebilen, uzaktan takip edilebilen yakıt deposu güvenlik sistemleri mevcuttur. Bir depo yakıtın parasal değeriyle karşılaştırıldığında dahi oldukça uygun yatırım maliyetine sahip bu tarz yenilikçi ve teknolojik yakıt güvenlik sistemlerine yatırım yaparak yakıt güvenliğinizi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.