Otonom Ağır Vasıtalar ve Yakıt Tüketimi

Otonom ağır vasıtalar konusundaki gelişmeler yakın gelecekte daha büyük bir ivme kazanacağa benziyor. Ağır vasıtaların otonom sürüş özelliğine sahip olmasının en temelde güvenliği artıracağı çok açık. Üstelik sürücü bulmada yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırması bakımından da faydalı. Ancak çok önemli bir faydasını daha listeye eklemek şart oldu. California San Diego Üniversitesi ve TuSimple tarafından yürütülen bir araştırmaya göre otonom sürüş teknolojisinin ağır vasıtalarda yakıt tüketimini en az %10 azalttığı paylaşıldı.

 

Araştırma detayları ve ilk sonuçlar

Araştırmacılar belirli sayıda araca otonom sürüş sistemi ve “kara kutu” adını verdikleri özel bir veri toplama sistemi entegre ettiler. Bu araçlar 6 ay boyunca toplam 122 farklı sefer yaptı ve 10.780 km’lik mesafe kat etti. Aynı model araçların otonom sistem yer almayan versiyonları da aynı veri toplama sistemiyle test edildi. Sürüş hızı, lokasyon, hızlanma ve frenleme gibi ana fonksiyonlara bağlı olarak yakıt tüketimini modellediler. Yakıt tüketimini 0-50 km/s, 55-80 km/s ve 100 km/s üzeri gibi farklı hız aralıkları için ayrı ayrı analiz ettiler.

Otoyol sürüşlerinde otonom özelliği olan ve olmayan araçların yakıt tüketimleri neredeyse aynıydı. En iyi seviye yakıt ekonomisi düşük hızda yapılan sürüş koşullarında ortaya çıktı. Düşük hızlarda ani hızlanma ve frenleme sayısı arttığı için sürüş daha kompleks bir hal alıyor. Dolayısıyla otonom sistemlerin böyle kompleks durumları yönetmede gerçek bir sürücüden daha başarılı olduğu ortada.

 

Yakın gelecekte önemli gelişmelere tanıklık edeceğiz

Otonom sürüş yazılımları sürekli optimize edilip geliştiriliyor. Bu sayede karar verme yetenekleri gün geçtikçe daha da artıyor. Ayrıca yapılan her optimizasyon yakıt tüketimini iyileştirmek adına atılan önemli bir adım anlamına geliyor. Yakıt tüketiminin azalması, CO2 emisyonların azalmasını da beraberinde getiriyor. Eğer tüm ağır vasıta araçlar otonom sistemlere sahip olsaydı CO2 emisyonları ciddi şekilde azalırdı. Sadece ABD’deki dizel ağır vasıtaların yakıt tüketimi %10 iyileşseydi, yılda 10 milyar dolarlık tasarruf yapılabilirdi.

 

Büyük üreticiler otonom ağır vasıta geliştirme konusunda neler yapıyor?

Bu hafta içerisinde otonom sürüş teknolojileri geliştiricisi Waymo ile Daimler‘in otonom ağır vasıta geliştirme konusunda bir anlaşma yaptıkları açıklandı. Bu sayede Waymo ağır vasıta geliştirme sürecine sıfır noktasından dahil olmuş olacak. Dikey entegrasyon sayesinde çok iyi işleyen bir otonom sistem ortaya koyma fırsatını yakalayacak. Bu gelişmenin otonom ağır vasıta pazarı için büyük ve önemli bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Bunun dışında, Tesla, Amazon ve Walmart gibi şirketler de otonom lojistik çözümleri alanına yatırımlar yapmaktadır. Çok yakında bu şirketlerden bir tanesi otonom ağır vasıta filosuyla karşımıza çıkarsa şaşırmayalım. Özellikle elektrikli otonom ağır vasıta geliştirmeye yatırım yapan filo şirketlerinin uzun vadede karlı çıkacakları öngörülmektedir. Örneğin yapılan bir araştırmaya göre elektrikli otonom ağır vasıtaların, sürücülü dizel ağır vasıtalardan %75 daha az, raylı taşımadan %25 daha az maliyetle taşımacılık yapacağı belirtilmiştir.

Gelecek bize neler gösterecek yaşayıp öğreneceğiz. Ancak otomotiv sektörünün kartları yeniden dağıtacak bir gelişme kaydetmesinin zamanı geldi de geçiyor bile. Bunun dışında biz de heyecanla gelişmeleri takip ediyor olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.