CANBUS Araç Takip Yakıt Hırsızlığını Önler mi?

CANBUS Araç Takip Yakıt Hırsızlığını Önler mi?

Araç takip sistemleri, uzun yıllardır lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmalar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse araç takip sistemi temel olarak, GPS yardımı ile kendi pozisyonunu belirlemekte ve bunu GSM bağlantısı üzerinden araç takip sistemi sunucularına iletmektedir. Sonrasında araç takip sistemi sunucularındaki bilgiler, farklı platformlardaki farklı arayüzler aracılığıyla kullanıcıların deneyimine sunulmaktadır. Peki CANBUS araç takip tam olarak ne anlama geliyor?

Önceleri sadece lokasyon izlenmesine olanak sağlayan bu sistemler günümüzde birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Aracın lokasyon bilgisinin ötesinde bilgilerin kullanıcı tarafından takip edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca artık günümüzde alt sektör bazında filo yönetim uygulaması seviyesinde sistemler kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Özellikle lojistik firmalarının faaliyet alanına özel aksesuar uygulamalarıyla aracın kendisi dışında çevresi de takip edilebilmektedir. Taşınılan yükün ağırlığından sıcaklığına, aracın takograf verisinden -ki son günlerin gündem konusu- şoför bilgisine kadar bir çok bilgi filo yönetim sistemi özellikleri ile donatılmış araç takip sistemleri sayesinde sektör profesyonellerinin işlerini daha kolay yapması adına hizmete sunulmuştur. Lojistik sektörü özelinde hizmete sunulan en temel sistem ise CANBUS izleme özellikli araç takip sistemleridir.

CANBUS Nedir?

CANBUS (Controller Area Network) Bosch firması tarafından geliştirilen bir seri iletişim protokolüdür. Özellikle otomotiv sektöründe araç üzerindeki muhtelif elektronik ekipmanların ve sensör sistemlerinin birbirleri ile haberleşme yöntemidir.

Araç tipine göre farklı protokoller uygulanmaktadır. Örneğin ağır vasıtalar için kullanılan temel protokol SAE J1939 isimli protokoldür. Bu protokol esas itibariyle araçta tüm veri kaynaklarını ve değerlendirme noktalarını tanımlar. Endüstri standardı olduğundan, hemen hemen tüm ağır vasıtalarda temel iletişim protokolü budur. Daha somut örnek vermek gerekirse, bir Mercedes Axor ile bir MAN TGA 460 kendi içerisinde aynı dili konuşurlar şeklinde anlatabiliriz.

CANBUS ile Araç Takip Nasıl Çalışır?

CANBUS araç takip cihazları aracınızın CAN hattına bağlanarak gerçek zamanlı olarak aracınızın CAN hattında akan veriyi okur. Böylece okuma esnasında bir filtreleme yaparak kullanıcının ulaşmak istediği verileri alarak kullanıma sunar. En öne çıkan veriler aracın performansına ve yakıt sarfiyatına ilişkin veriler olmakla birlikte genel anlamda aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  •  Anlık hız
  •  Motor devir sayısı
  •  Araç kilometre sayacı bilgisi
  •  Gaz pedalı pozisyonu (pedala basma oranı)
  •  Enjektörden geçen toplam yakıt miktarı
  •  Araç yakıt tüketimi
  •  Motor soğutma suyu sıcaklığı
  •  Tank içindeki yakıt seviyesi

CANBUS Takip Yakıt Hırsızlığını Önler mi?

CANBUS takip ile erişilen verilerin bir kısmının yakıtla ilgili olduğundan bahsetmiştik. Araç takip sistemi sağlayıcılarının da en fazla ön plana çıkardıkları özellikler, yakıt ile ilgili özelliklerdir. Bu nedenle CANBUS ile takip araçların daha detaylı izlenmesi adına özellikle lojistik firmalarının olmazsa olmazıdır. Tabi eğer probleminiz yakıt hırsızlığı ise CANBUS ile takip maalesef yakıt hırsızlığının önüne geçmenin yolu değildir. Bunun sebeplerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • CANBUS sadece araç kontağı açık olduğunda bilgi sağlamaktadır. Eğer kontak kapatıldıysa, yakıt deposu üzerinde yapılan işlemleri takip edemezsiniz. Ayrıca dış çevreden gelen hırsızlıklar için hiçbir faydası olmadığı söylenebilir. Çünkü yakıtınızın çalındığını ancak kontak tekrar açıldığında anlarsınız ki artık bu bilginin bir değeri yoktur.
  • Yakıt seviye bilgisi anlık değişkenliğe sahip olabilmektedir. Aşağıdaki grafiklerde görebileceğiniz gibi araç cinsine göre değişmekle birlikte kendi içerisinde de yüksek saçılıma sahiptir. Böyle olmasının altında yatan temel sebepler yakıt seviye sensörü çözünürlüğü ve yakıt tankının çalkalanmasıdır. Bazı ölçümlerde görüldüğü üzere yakıt seviyesinde ardışık ölçümlerde %9‘a varan farklar olabilmektedir. Bu da 600lt‘lik yakıt tankında yaklaşık 54lt yakıta tekabül etmektedir ki iç çevre kaynaklı hırsızlıklara karşı sizi korumasız bırakır.

Sonuç:

Burada paylaşılan incelemelere dayanarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, CANBUS araç takip, lojistik firmaları için olmazsa olmazdır. Çünkü CANBUS yakıt tüketimi, sürüş karakteri, güvenli ve ekonomik sürüş gibi parametreler konusunda çok faydalı bilgiler sağlamaktadır. Fakat yakıt hırsızlığı konusunda CANBUS araç takip sistemleri yeterli olmamaktadır. Bu noktada özellikle yakıt hırsızlığına karşı geliştirilmiş yakıt güvenlik sistemlerinin kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu kabul etmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.